Szerintem a legérdekesebb emberek a méhészek és a borászok. Ők, akik a természetnek asszisztálnak abban, hogy egy anyag átlényegüljön, és új minőségben létezhessen. Imádom hallgatni, ahogy a munkájukról beszélnek. Mert ezt a két foglalkozást csak megszállottként lehet űzni.
A bor külön értelmet kapott, amikor először kóstoltam Szepsy István tokaji borait. Ő az, aki egységben dolgozik a természettel, boldog embereket szeret alkalmazni, mert véleménye szerint a kézimunkások rezgése hatással van a szőlőre, ismeri a nap és a hold titkait, a segítő növényeket, állatokat. Holisztikus borászat. Mesélte, hogy legalább egyszer mindegyik fürtöt a kezébe fogja a birtokán.
A méhekkel foglalkozó emberekről régi közhely, hogy egy idő múlva hasonlítanak kedvenc állatukra. Jár felénk egy méhész, aki kedves zümmögő mássalhangzókkal beszél, és akit alig várok, mert egyrészt mindig akkor jön, amikor pont elfogyott a mézem, másrészt ilyen mezei virág és mentaízű mézet nem ettem máshol, és nem utolsósorban, rettentő érdekes dolgokat mesél a méhekről, a természet homeopatáiról.
A méh az egyetlen olyan rovar, amelyik táplálékot készít az embernek. Körülbelül harmincmillió éve zümmögnek körülöttünk. A méz virágnektárból készül. A méheknek két gyomruk van, egy maguknak, a másikban a nektárt szállítják. Lábukon kis kosárban viszik a virágport, amivel az utódokat etetik. A nektárt betöltik a lépbe, majd speciális hőmérsékleten legyezik addig, amíg el nem párolog belőle a nedvesség. A folyamat legalább olyan bonyolult, mint a homeopátiás gyógyszerkészítés. A késztermék a méz, amelyben nem élnek meg a baktériumok, és önmagában is orvosság. Egy kis méhecske egész 3-6 hetes életében azért lohol, hogy úgy 1/12 teáskanálnyi mézet készítsen. Egy nap alatt 2000 virágot látogat meg. Egy kaptárban kb. 60 000 méh lakik. Ennyi nő! Mert ugye a méhek matriarchátusban élnek. A kaptárban a hímek, a herék, azért vannak, hogy megtermékenyítsék a királynőt. Egyszer. Utána elpusztulnak. A királynő jól betáraz hímivarsejtekből a testében, és ha kell a peték megtermékenyítéséhez, felhasználja a raktáron lévő spermát. Ne becsüljük le, kb. 100000 petét rak le élete során. A méhek használják a legbonyolultabb szimbolikus kommunikációt, amit kémiai üzenetekkel is kombinálnak. Nobel-díjat is kapott tudós azért, hogy megfejtette a méhek táncának kódját. Szerintem nyugis munka lehetett…..
A méhek nélkül éhen halnánk, a növényeket nagyrészt ők porozzák be. Einsteinnek tulajdonítják a mondást, hogy az emberiség négy nappal élné túl a méheket.
A homeopátiában is készítenek a méhecskéből szert. Ez az APIS mellifica. Ha szeretnénk tudni, milyen egy APIS típusú ember, gondoljunk a méhekre. Jól szervezett életet élő, hűséges, nyughatatlan és könnyen ingerelhető az APIS ember. A méhek nagyon érzékenyek a melegre, ezért fejlett módszerük van a vízhűtéses légkondicionálásra, a szárnyukat vízbe mártják, majd a vizet a levegőbe porlasztják. Az APIS szer egyik fő modalitása, hogy az állapot romlik meleg hatására. Az APIS típusok soha nem nyugszanak, olyanok, mint a virágról virágra repkedő méhek. Hamar idegessé válnak, ha környezetük változik. Láttatok már méheket, amikor valami veszély fenyegeti a kaptárt? Az APISok nem szeretnek egyedül lenni, melegvérűek, de a túlzott hőségtől rosszul érzik magukat. Szinte soha nem szomjasak, még lázasan sem. Meglehetősen féltékeny természetűek. Ha belegondolunk, hogy hány nőstény él együtt egy méhkaptárban, ez utóbbi érthető.
Az APIS a fullánkcsípéshez hasonló fájdalmak, duzzanatok és torokgyulladások, herpeszek szere is.
És végül, érdekes az is, hogy a hím méhek (herék) és a méhkirálynő (anyaméh) szavak milyen fontos szervek nevei az emberi testben. A teremtés szerveié.....