Hogyan képes testünk ilyen orkánerejű szelet létrehozni? (150 km/óra) Összeszorítja a tüdőt, mint a kecskedudát, bezárja a gégét és az orron keresztül préseli ki a levegőt. Amellett, hogy tényleg erős légáramlat, a tüsszentés egyben csodálatos lehetőség az orrban lakó baktériumoknak és vírusoknak az „új életre”, mert lökhajtással utaznak a legközelebbi gazdaszervezetig.
A tüsszentés testünk reakciója, így szabadulunk meg a káros anyagoktól. Az orrunkban lévő idegvégződéseket ingerli a szag, a vírus, a pollen és az agy egy jó nagy huzattal védekezik az inger ellen.
A tüsszentés hivatalos orvosi neve sternutatio. Ha a napba nézve tüsszentünk, ez egy öröklődő betegség, ACHOO-szindróma a neve. Ez elég gyakori állapot, az emberek egynegyede tüsszent, ha a napba bámul. Egyik magyarázat erre az, hogy a szem védi magát könnyezéssel, és a szemhéjak lezárásával, éppúgy, mint tüsszentés közben, és a reflexek kicsit összekeverednek. Mások azután tüsszentenek, hogy jól teleették magukat.
Álmunkban nem tüsszentünk, mert pihen az agy „tüsszentő” része. És senki nem tud nyitott szemmel tüsszenteni. Ez állítólag evolúciós adaptáció, hogy az orrunkon kijövő részecskék ne a szemünkben landoljanak.
Embertípusok tüsszentés szerint:
A Korrekt, akinél van zsepi, és eltakarja a száját, ez azt jelzi, hogy ő is figyel másokra, bár véleménye szerint megkülönböztetett helyet foglal el embertársai között.
A Támogató, aki magában tüsszent, mint a macska, így nem sodor senkit veszélybe. Ők a gondoskodó típusok.
A Kifejező, aki hatalmas, színpadias tüsszentéssel, vagy ezek sorozatával mutatja, hogy színpadias és domináns személyiség.
A Vezető, aki rövidet és hangosat tüsszent, hamar a lényegre tér és gondolkodása előremutat.
A nátha homeopátiás kezeléséről itt olvashattok: