Gondolkodtatok már azon, miért kék az újszülött babák szeme? És a kocsmai verekedőké? Persze, különböző okokból…
Miért más színű az emberek szeme? És ha csak később alakul ki a szemünk színe, miért kék születéskor, és miért nem, mondjuk fehér, vagy vörös, mint a nyulaké?
A szemek színéért a melanin nevű anyag felelős, az, amelyik a bőr és a haj színét is meghatározza. Ez az anyag születés után egyre termelődik, így vált színt a baba szeme, attól függően, milyen géneket örökölt aputól, vagy anyutól. Az sem mindegy, hogy milyen sűrűn helyezkednek el a szivárványhártya pigmentjei. Képzeljük el úgy, mint egy palettát, ahová körecsettel visszük fel a színes foltokat. Így lesznek azok a szép, cirmos macskaszemek, főleg a zöld és világosbarna szeműeknél. Persze maga a festékanyag, a melanin mindig egyszínű, sárgásbarna. A lényeg, hogy hány színes folt van a szivárványhártyán. Akkor mitől kék a kék? A természetben gyakran látszanak nagy mennyiségben kéknek az egyébként színtelen anyagok. Pl. a víz. A kék a legkönnyebben visszatükröződő spektruma a palettának.
Így a színtelen szivárványhártya kéknek tűnik, mert a kék verődik vissza róla.
Amikor azonban valaki egy jó nagyot behúz, a kék valódi kék lesz.
Ilyenkor megsérülnek a hajszálerek, és vér kerül a környező szövetekbe. A szöveteket elárasztó vér először vörösre festi a környezetét. A vérfesték (hemoglobin) ezután nem jut oxigénhez, piros színe kékre változik. Mindenki látta már az oxigéndús artériás és oxigénszegény vénás vér színe közti különbséget. A hemoglobin ezután elkezd lebomlani, a zöldes-barnás árnyalatokat ezek a bomlástermékek varázsolják testünkre. A bilirubin a sárgát, a biliverdin (benne van a nevében) a zöldet, és a hemosziderin a barnát. Amikor a test megtisztítja a területet, a bőr visszanyeri normál színét. Ez néha hetekig is tart.
Bevert szemekre való homeopátiás szerek, Sérülések esetén használható szerek