Hát nem attól, hogy kemények vagyunk, bár a vastag arcbőr kétségtelenül kevésbé árulja el az érzelmeket, mint a vékony. Tán innen a szólás eredete. Pókerjátékosoknál előny. De valójában testünk minden bőrfelülete egyenletes?
Nem. Mindannyiunk testén van vastag bőr, ha nem is a képünkön, de a sarkunkon, tenyerünkön és az ajkainkon is, furcsa módon. Ezeken nem nő szőr (bár a szőröstalpú kifejezés ennek ellentmond) és vastagabb a bőr. A test többi része vékony bőrrel borított, ami tele van hajhagymákkal, finom izomrostokkal és faggyúmirigyekkel.
A vastag bőrt a felső réteg más összetétele okozza. Ez az úgynevezett stratum corneum, a felhám külső rétege, fehérjével (keratinnal) telített, halott, ellapult sejtekből áll, amelyek vízhatlan védőgátat biztosítanak. (és megélhetést a pedikűrösöknek)
Egy másik, nem túl állatbarát vonatkozás, hogy csizma és kabát vastagbőrű állatokból készül… leggyakrabban.
Télen gyakori probléma a berepedezett tenyér, ujjbegy, mi is ez a bőr szempontjából?
A szaruréteg zsírösszetételének megváltozása. Csökkennek a ceramidok, és nő a bőrön keresztüli vízvesztés. Így az irritáló és allergizáló anyagokkal szembeni ellenállás is csökken…
Persze a bőrbetegségek, köztük az ekcéma kiváltó okai sokfélék lehetnek. Allergia, lelki probléma, oltás utáni reakció, legyengült immunrendszer, rossz táplálkozás, hormonális probléma, stb. Homeopátiásan kezelhetők alkati szerrel. De itt nagyon fontos, hogy jó homeopatához menjen az ember, mert a bőrbetegségek komplex állapotok.
Van pár tüneti homeopátiás szer, ami a téli, berepedezett bőr állapotát javíthatja, pl.
a Petroleum, a Graphites, a Nitricum acidum,