A vizsgadrukk másképp jelentkezik mindenkinél. Lehet hasmenésed egész nap, vagy érezheted úgy, hogy Format C-t nyomtál az agyadban, a tünetek változatosak. És nem mindig lehet kiszaladni a sarki ABC-be egy felesért, mert elképzelhető, hogy nem a Dumaszínházban lépsz fel, hanem egy egyetemi vizsgabizottság előtt. A szerencsések, akik színpadra állnak, szintén küzdhetnek lámpalázzal, és annyira kár, ha hónapok munkája csak azért megy tönkre, mert egy énekesnek remeg a hangja az izgalomtól. Az a hang, ami előtte, az otthoni fürdőszoba intim közegében úgy szólt, mint Pavarottié, könnyen egérvinnyogássá válhat, elég egy gombóc a torokban.
Érdekel, hogy mi történik ilyenkor a testeddel?
Nagyon érzékeny a központi idegrendszerünk, főleg a gerincünk mentén, ahol számos központ található. Amikor az érdeklődés középpontjába kerülünk, elöntenek az érzések, érzelmek, és erre a hormonális löketre az idegrendszerünk nincs felkészülve. Hé, te egy nyugis csávó vagy! - válaszol, és lekapcsol minket.
Az jó, ha időben kiadhatjuk magunkból ezt az érzelmi többletet, mondjuk művészi teljesítménnyé alakítva, ha ez sikerül, akkor a lámpaláz hasznos.
Vannak, akik megpróbálják “fejben kezelni” a problémát, oda összpontosítanak, erre mit tesz a test? Nyaktól lefelé lefagy, (a nyaki izmok összehúzódnak) így akadályozza az érzelmek áradását. A gerinc is meggörbül. Nem nehéz elképzelni, olyan a test, mint a macskáknál, amikor támadásra készek. Amikor ez már túl sok, és egyes testrészeink, főleg a végtagok elkezdenek zsibbadni, akkor rögtön reszketünk, hogy helyreálljon a normális életfolyamat.
A szervezet vészreakcióként növeli az oxigénmennyiséget, erre mi – izzadunk, mit a disznó. Viszont az emésztés kikapcsol, így a szájunk száraz és csapkodnak a rovarok a gyomrunkban.
Szerencsére a pupilla is tágabb, így jól láthatjuk a fintorgó fejeket a közönség soraiban, de a saját kottánkat, vagy jegyzeteinket nem.
Mit tehetünk?
Nézzünk egy pár „leszarom” bogyót…….